Kilkanaście kilometrów na południe od Lublina położona jest Pszczela Wola. Miejsce to usytuowane w parku o powierzchni ponad dwudziestu hektarów nad Bystrzycą znane jest w całym kraju, a nawet na Świecie z edukcji kolejnych pokoleń pszczelarzy. Ponadto kształcą się tu przyszli kucharze i rolnicy - młodzież i dorośli. Jest to miejscowość o wspanałym, niepowtarzalnym klimacie, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Pod kątem turystycznym głównymi atrakcjami w Pszczelej Woli jest zespół pałacowo-parkowy, zabytkowy pałac z połowy XIX wieku, park z alejkami - głównie lipowymi oraz skansen pszczelarski. Centralnym punktem kompleksu jest szkoła - Technikum Pszczelarskie wraz zabudowaniami - internatem, pracowaniami i boiskiem. Ponadto znajduje się tu zagroda konna i pasieki z ulami, służące przede wszystkim do edukacji przyszłych pszczelarzy. Jest tu również niedawno (druga połowa 2020 roku) oddany do użytku Inkubator Przedsiębiorczości skierowany do pszczelarzy - można tu między innymi odwirowywać swój miód z plastrów i uzyskiwać inne pomoce w pracy bartnika.

Niezwykle cenny jest skansen pszczelarki, który skupia zabytkowe ule i akcesoria pszczelarskie. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku. Jest to jak i cały kompleks niezwykła dawka wiedzy o pszczelarstwie w Polsce i na Świecie. Warto tu przyjechać, choćby na krótki spacer po parku. Można także nabyć miód, świece i inne pszczele produkty.

Ciekawostki związane z Pszczelą Wolą :

  • znajduje się tutaj jedyne w Europie (być może nawet na Świecie) jedyne technikum kształcące młodzież w trybie dziennym w kierunku pszczelarskim,
  • odbywa się nie tylko nauka pszczelarstwa, ale także innych specjalności - rolnictwa, gastronomii, ale również jazdy konnej - funkcjonują klasy technikum o profilu jeździeckim,
  • chętnie przybywa tu młodzież z Europy i ze Świata po zdobywanie tutaj wykształcenia - działają tu internat i stołówka, które umożliwiają przebywanie w dogodnych warunkach.,
  • wielu znanych profesorów, pracowników naukowych i obecnych właścicieli dużych pasiek w Polsce kształciło się właśnie tutaj.

 

 

 

DodajArtykul

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.